İlçemiz Kaymakamı Sayın Hüseyin Remzi KONAK, Belediye Başkanı Sayın Mustafa YARKAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın İbrahim ŞAHİN ve Hadrianapolis Antik Kenti kazı sorumlusu Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Sayın Ersin ÇELİKBAŞ 1500 yıllık olduğu belirlenen ve önemli figürlerin yer aldığı mozaiklerin ortaya çıkarıldığı Hadrianapolis Antik Kent alanında incelemelerde bulundu.

                                                                                
M.Ö. I.  yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8.  yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen İlçemiz Hadrianaupolis Antik Kenti kazı çalışmalarında Anadolu'nun en erken kiliselerden biri ortaya çıkarıldı. Kasım ve Aralık aylarında yapılan kazı çalışmalarında Hristiyan dünyasının önemli din adamlarından Stylianos Alypius'un kalıntıları ortaya çıkarıldı.
 

Kastamonu Müze Başkanlığı gözetiminde kazı çalışmalarının bu yıl yeniden başlayacağını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim ŞAHİN, bölgede 11 yıldır kazı çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, 100 yıl devam eden Efes kazısının bile yüzde 10'nun ortaya çıkarıldığı söylenirse Eskipazar' daki kazı çalışmalarının çok uzun yıllar devam edeceğini kaydetti.
 

İlçe Kaymakamımız Hüseyin Remzi KONAK antik kentin büyük bir potansiyeli olduğunu ve mozaik sanatının ön plana çıktığını, Belediye Başkanı Mustafa YARKAN ise, Karabük’ ün ilçeleri ve Türkiye için bölgenin büyük bir hazine olduğunu söyledi.